Havířov, město postavené z ničeho, vděčí za svou existenci především příchozím za prací. Ilona Urbanová, která se sem přistěhovala z vesničky na jižní Moravě, vzpomíná na své dětství v této oblasti. 'Vzrušující okamžiky s improvizovanými zařízeními jako naše houpačka nebo tělocvična na klepači byly nezapomenutelné,' říká. Její otec, zedník a fasádník, byl součástí týmu, který přispěl k budování Havířova. Po čtyřech letech strávených bez otce se rodina konečně sjednotila v tomto novém městě, které se brzo stalo jejich domovem.
Dnes jsou Havířovské stavby, včetně těch ve stylu socialistického realismu, chráněnou architektonickou památkou. O jejich důležitosti svědčí i současná výstava v kulturním domě Radost, která je součástí zájmu o architektonické dědictví města. Pořádá ji Spolek přátel historie města a nabízí pohled do minulosti v tvorbě tohoto unikátního prostředí.
Přestože výstava již probíhá, hlavní oslavy jsou naplánovány na podzim. Primátor města, Ondřej Baránek, zvědavě zvejí na významný koncert naplánovaný na 4. prosince. „Bude to úžasná oslava, které si nikdo nesmí nechat ujít,“ dodává s úsměvem. A nejen na hudební, ale i vizuální zážitek se Havířov těší - mladí obyvatelé města připraví velkoformátovou malbu, která ozdobí jednu z městských budov a propojí moderní umění s historickou esencí města.
Havířov se tak stává nejen místem vzpomínek pro starší generace, ale i prostorem dynamického rozvoje pro ty mladší, kteří se podílejí na udržování a obohacování jeho kulturního dědictví.