Opatovi augustiniánského kláštera, zakladateli genetiky, vášnivému včelaři i trpělivému meteorologovi vzdala hold více než desítka zemědělských a šlechtitelských institucí napříč republikou. Pro ty, kdo nestihli navštívit některou z akcí nebo by si ji rádi zopakovali, jsou i v letošním roce k dispozici výstavy, interaktivní hry, záznamy přednášek a dny otevřených dveří.
Hlavním lákadlem přibližujícím osobnost otce genetiky a rozmanitost zemědělského šlechtění je výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství v Národním zemědělském muzeu Praha, která ukazuje pokrok v genetice v průběhu staletí a srozumitelně přibližuje Mendelovy objevy v dobových souvislostech, včetně různých vědeckých omylů. Výstavu Nekonečný příběh je možné zhlédnout do konce roku 2023.
Zájemci se mohou také vydat za terénní hrou do Vražného – Mendelova rodiště, navštívit zámeckou oranžerii na zámku Kačina nebo výstavu o G. J. Mendelovi v NZM Valtice.
Aktivně se letos opět zapojí i výzkumné instituce zemědělského resortu. Kouzelný svět trav se veřejnosti otevře v září ve Výzkumné stanici potravinářské v Zubří. V říjnu chystá Výzkumný ústav bramborářský již tradiční Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě. Na návštěvníky se těší i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který si letos pro veřejnost nachystal Celostátní polní den, jenž proběhne v červnu v Jaroměřicích nad Rokytnou, a srpnový Den ve vinohradu v Oblekovicích. Se sklizní jablek během podzimu přijdou oblíbené Pomologické dny Botanického ústavu AVČR v Průhonické botanické zahradě. Programy a přesné termíny naleznou zájemci na webových stránkách jednotlivých institucí.
Život, dílo i odkaz G. J. Mendela přiblížilo v roce 2022 v NZM 18 dílčích aktivit a 20 partnerských akcí, které proběhly pod záštitou zemědělských institucí. Mendelovských akcí NZM se vloni zúčastnilo bezmála 70 tisíc návštěvníků a vznikly přes dvě desítky audiovizuálních záznamů, publikací a dalších výstupů.
Významným projektem oslav byly přednášky Zvědaví. Letošní cyklus byl nazván Zázraky šlechtění a posluchači se dozvěděli například, jaká je daň za větší roztomilost domácích mazlíčků, proč se šlechtí nové odrůdy chmele a díky čemu se v posledních 50 letech zvýšil výnos ovocných stromů až osmkrát. O výsledky aktuálních výzkumů a své znalosti se s posluchači podělili šlechtitelé i plemenáři z vědeckých institucí i praxe.
Tématy přednášek byli koně, psi, réva vinná, chmel, ovocné stromy či oblíbené trvalky, jako jsou pivoňky či denivky. Návštěvníci přednášek se mohli seznámit nejen s historickými okolnostmi vzniku našich nejznámějších plemen a odrůd, významem agrobiodiverzity pro zachování lidstva či novinkami v genetickém výzkumu, ale i s etickými dilematy, která s sebou moderní šlechtitelské techniky či módní trendy přináší.
Nyní jsou k dispozici záznamy všech uvedených přednášek zdarma na Youtube kanále NZM: https://www.nzm.cz/prednasky-konference/online-prednasky-nzm-na-youtube
Akce se konaly za podpory Ministerstva kultury.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Virtuální prohlídka NZM.