Při domovní prohlídce byl doslova nalezen zbrojní arzenál
MŘ Ostrava - kriminalisté obvinili muže z nedovoleného ozbrojování.
Ostravští kriminalisté v minulých dnech přijali podnět k prošetření pro podezření z možného spáchání trestného činu nedovolené ozbrojování. Tento přišel ze strany kolegů z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Vlastní iniciativou a vyhledáváním zjistili, že 42letý muž z Ostravy měl porušit zákon tím, že po úmrtí svého otce, se kterým sdílel společnou domácnost, neoznámil tuto skutečnost danému odboru a neodevzdal zbraně, které měl uschované v bytě. I přes opakované urgence muž nereagoval a hájil se slovy, že neví, kde zbraně jsou.
Prověřováním bylo zjištěno, že syn zemřelého muže má být milovníkem zbraní, několik jich vlastnil a byl v minulosti držitelem zbrojního průkazu. Ukázalo se, že v roce 2013 však došlo k odnětí zbrojního průkazu pro ztrátu zdravotní způsobilosti a své zbraně měl nechat přepsat na svého otce, s nímž sdílel domácnost. Případ si do své gesce převzali kriminalisté 9. oddělení obecné kriminality Ostrava a začali se tímto zabývat. Na základě zjištěných skutečností, že 42letý muž může nelegálně držet zbraně a střeliva ve svém trvalém bydlišti, byl vyžádán Okresním soudem v Ostravě příkaz k domovní prohlídce.
Při samotné domovní prohlídce, která proběhla v části Ostravy v Mariánských Horách se sami kriminalisté nestačili divit. Našli několik zbraní, například samonabíjecí pistole, revolver, útočnou pušku, ale také stovky pistolových a revolverových nábojů, dělostřeleckých granátů či pistolové zásobníky. Ukázalo se, že mezi zbraněmi byly také ty, které si obviněný muž neoprávněně opatřil a držel je. Jednalo se o zbraně, které patří do kategorie A, tedy zakázané zbraně.
Předběžným zkoumáním zajištěných zbraní při domovní prohlídce expertem z oboru balistiky na místě bylo zjištěno, že tyto jsou plně funkční a střelby schopné. Také byl pyrotechnickou službou zajištěn plně funkční ruční granát F1 z druhé světové války, který obsahoval výbušninu. Tento byl následně na bezpečném místě odpálen, aby nehrozilo žádné riziko.
Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava obvinil 42letého muže ze spáchání zločinu nedovolené ozbrojování. V případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení. Obviněný uvedl, že již od mládí ho zajímala historie zejména vojenství. Zbraně měl kupovat na různých bleších trzích. Samotnou munici (granáty) měl nacházet v lesích a tuto si poté odnášet domů. Svůj výslech uzavřel slovy lítosti, údajně netušil, že to může mít až takové důsledky.
Zákon č. 119/2002 Sb. O střelných zbraní a střelivu hovoří jasně:
Osoba, která žila ve společné domácnosti s osobou, která byla držitelem zbrojního průkazu a zemřela, je povinna tuto skutečnost oznámit kterémukoliv útvaru Policie ČR.
Každý kdo nalezne zbraň, zbrojní průkaz nebo průkaz zbraně, je povinen neprodleně oznámit tento nález nejbližšímu útvaru Policie ČR.
Pár rad a doporučení, jak se chovat při nálezu podezřelého předmětu:
Chovat se obezřetně a v žádném případě s předmětem nemanipulovat.
Uvědomit si, že jakékoliv neodborné zacházení s podezřelým předmětem může mít fatální následky.
Nález neprodleně oznámit na tísňovou linku 158.
Do příjezdu policistů se snažit místo zajistit, aby do blízkosti nálezu nevstoupily další osoby.
Vyčkat příjezdu policistů a následně respektovat jejich pokyny.
dne 18. července 2024
por. Bc. Eva Michalíková