Úspěšná výměna lvů indických mezi Zoo Ostrava a Krakov

V Zoologické zahradě Ostrava proběhla výměna samců lvů indických mezi Ostravou a polským Krakovem za účelem zvýšení reprodukce tohoto vzácného druhu. Nový samec se nyní zabydluje ve svém dočasném domově.


V Zoologické zahradě Ostrava proběhla nedávno výměna samců lvů indických, kteří navzájem vystřídali svá původní místa mezi Ostravou a polským Krakovem. Akce, která by měla přispět ke zvýšení reprodukce tohoto vzácného druhu, proběhla bez komplikací a nyní se nový samec ve svém dočasném domově zabydluje.

Samotná výměna proběhla hladce a oba lvi, tedy jaktený nový obyvatel ostravské zoo, tak samce plánovaného k odchovu mláďat v Krakově, byli převezeni v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu. Aby se nový samec co nejlépe adaptoval na své nové prostředí, bude dočasně uzavřen pavilon indických šelem a jeho venkovní výběh,' říká inspektor chovu Matěj Vrúbel.

'Veřejnost prosíme o trpělivost. Postupně budeme pavilon zpřístupňovat, ale klid pro zabydlování nového obyvatele je pro nás prioritou,' dodává Vrúbel.

Chov lva indického v zoologických zahradách není jednoduchý. V posledních letech se v rámci chovného programu rodilo jen málo mláďat, navíc jich řada nepřežila. Proto byla přijata opatření, aby se reprodukce zvýšila co nejvíce, což zahrnuje právě i výměnu samců mezi Ostravou a Krakovem.

Lev indický je ohrožený poddruhem lva a jediným, který se může pyšnit přítomností na asijském kontinentě. 'V přírodě se tato majestátní kočkovitá šelma vyskytuje pouze na jediné lokalitě v počtu okolo 670 jedinců, takže udržení životaschopné záložní populace v lidské péči je nadmíru důležité,' upozorňuje Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava.

Výměna samců lva indického mezi ostravskou a polskou zoologickou zahradou má za cíl posílit reprodukční schopnosti ohroženého druhu a přispět k udržení jeho životaschopnosti v přírodě i v rámci evropských zoologických zahrad.

S výměnou samců se pojí i naděje, že se podaří zvýšit reprodukci druhu. 'Doufáme, že vyjde jeho spojení s naší samicí a stane se jí sociálním partnerem. Zároveň pomůžeme chovnému programu,' říká inspektor chovu kočkovitých šelem v Zoo Ostrava, Matěj Vrúbel.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky


Hlavní zprávy