ZPRÁVY AKTUALITY Ostravský kraj

Konec skládek v kraji

Nový Jičín plánuje moderní zařízení na zpracování odpadu s optickým tříděním, které by mělo být v provozu od roku 2026. Podobná zařízení, jako je např. v Ostravě, umožňují lepší třídění a recyklaci odpadu. Investice do takových zařízení jsou však nákladné a vyžadují řešení širších dopadů.

0

Včera Michaela Prokopová

Města v ostravském kraji staví méně bytů

Výstavba nových bytů v Moravskoslezském kraji zůstává mírně pokleslé, s výjimkou Ostravské oblasti. Město Ostrava má v plánu podporovat výstavbu nových bytů a výstavbu bytových domů v lokalitě Středočkolská, které poskytnout dostupné nájemní bydlení.

0

Před 2 dny Rebeka Schmidt

Krylování – koncert k výročí Karla Kryla

Večer vzdávající hold Karlu Krylovi nabídne besedu s režisérem Dušanem Rapošem a koncert Jana Kynčla s houslistou Liborem Kotase. Připomeňte si "básníka s kytarou" a oslavy jeho působení v Ostravě.

0

Před 2 dny Rebeka Schmidt

Mrazy ohrožují kvetoucí stromy v kraji

Ovocnářství v ČR čelí výjimečně teplému období ovlivňujícímu kvetení stromů. Odborníci varují před posunutím časového rámce kvetení o zhruba 14 dní. Hrozba mrazu však znepokojuje ovocnáře, kteří sledují vývoj teplot. Sklizeň by se mohla posunout do srpna kvůli předčasnému kvetení.

0

Před 3 dny Miroslav Pucholt

Sucho narůstá - vegetace je o měsíc napřed

Vegetace roste rychleji kvůli předčasné odtávání sněhu a vysokým teplotám v České republice. Stromy a rostliny odebírají vodu o měsíc dříve, než je obvyklé, což zvyšuje riziko sucha, pokud nezačne pršet intenzivněji.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

Náměstí SNP projde velkou úpravou

Architekti MAAUS a MAPPA navrhují rekonstrukci ostravského náměstí SNP. Plány zahrnují spojení dvou částí náměstí, zklidnění dopravy, zvýšení bezpečnosti chodců a vytvoření amfiteátru.

0

Před 3 dny Adam Wágner

Česká zemědělská půda je plná pesticidů

Zemědělská půda v Česku je znečištěná pesticidy z minulosti, ukazuje výzkum Mendelovy univerzity. Pesticidy, některé i zakázané v EU, ovlivňují biodiverzitu a zdraví lidí. Vědci varují o nelegálním použití pesticidů a agrochemikálií.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

V Novém Jičíně se plánuje stavba nádrže

Má chránit oblast před extrémními povodněmi i suchem. Stavba by měla začít v roce 2033 a ochránit 80 budov, včetně průmyslových a nákupního centra. Nádrž by také měla přinést další příznivé efekty, jako vznik nových biotopů pro živočichy.

0

Před 6 dny Rebeka Schmidt

Oživení Vítkovických sléváren

Vítkovické slévárny, získal podporu svých věřitelů a nový vlastník by mohl být oznámen do několika týdnů. Firma měla problémy kvůli ruskému konfliktu na Ukrajině, ale věřitelé podporují reorganizaci závodu.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Vysoké pokuty za ignorování blokového čištění

Nedodržování blokového čištění v jarní a podzimní sezoně může řidiče prodražit. Městské úřady ve Zlíně a Brně zvyšují poplatky za nadzvednutí auta, které je zaparkováno v oblasti připravené na čištění. Pokuty za toto přestoupení jsou nyní nejvyšší v zemi.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Policisté označí koloběžky a invalidní vozíky ve Frýdku-Místku

Policie ve Frýdku-Místku zavádí označování koloběžek, jízdních kol a invalidních vozíků pro zvýšení bezpečnosti. Služba začne od 8. dubna, bude probíhat každé pondělí a pomůže v dohledávání předmětů při ztrátě či odcizení. Tento krok přispívá ke zlepšení pořádku ve městě a posiluje pocit bezpečí občanů.

0

Před týdnem Michaela Prokopová

Konopex 2024 - rostlina budoucnosti zajímá všechny generace

Konopex 2024, přední festival a veletrh konopí, se koná v Ostravě s cílem zvýšit povědomí o širokém spektru použití konopí ve zdravotnictví, potravinách, kosmetice a dalších oborech.

0

Před týdnem Miroslav Pucholt

Místo podání vysvětlení nadýchal 6 promile

Opilý řidič v Kopřivnici pokračoval v jízdě po návštěvě benzínové stanice s téměř 3,8 promile alkoholu v dechu. Policisté mu odebrali řidičský průkaz, ale muž nedodržel schůzku na výslech a byl opět nalezen opilý s více než šesti promile alkoholu.

0

Před týdnem Miroslav Pucholt

Hrady a zámky na Opavsku se otevírají

Hrady a zámky na Opavsku otevřely své brány pro veřejnost a zahájily tak novou sezónu. Oblíbený zámek v Hradci nad Moravicí nabízí historické poklady a kulturní akce, jako např. „Knížecí Velikonoce“ či prohlídky středověkých prostor.

0

Před týdnem Jiří Padevěd