Cestující by se měli připravit na nové jízdní řády autobusů a vlaků i na další změny ve veřejné dopravě

Obyvatelé Moravskoslezského kraje, kteří jezdí linkovými autobusy nebo vlaky, by měli od neděle 11. června počítat se změnami ve veřejné dopravě.


Změní se jízdní řády, organizace dopravy, tarif, přibydou nabídky, které hromadnou dopravu zpříjemní.

„Od neděle 11. června dojde k dílčím změnám v jízdních řádech autobusové i železniční dopravy v rámci integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Změny byly připraveny a projednány s příslušnými městy a obcemi na základě podkladů o vytíženosti jednotlivých spojů a také na základě požadavků cestujících a jednotlivých samospráv. Nejde o zásadní změny, ale jejich počet je poměrně velký. Proto doporučuji, aby se cestující podívali na webové stránky ODIS, aby třeba až na zastávce nezjistili, že spoj, na který byli zvyklí, už odjel, nebo na něj budou muset déle čekat a nestihnou včas přijet do práce,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.

Upřesnil, že podstatné změny v jízdních řádech autobusů se týkají Opavska a Hlučínska, kde mimo jiné přibydou zastávky na znamení, a také Frenštátska a oblasti Kopřivnice. V železniční dopravě budou například na několika místech zavedeny nové spoje a řada spojů bude uspíšena.

Cestující budou muset od 11. června počítat také se změnami v ceně jízdného. O korunu se zvýší základní sazba při platbě ODISkou, ODISapkou. Ke snížení ceny naopak dojde při úhradě bezkontaktní bankovní platební kartou. Nově bude účtována stejná cena jako při platbě ODISkou, tzn. cena elektronické jízdenky, ale bez nároku na zvýhodněný přestup.

„Nové tarify jsou reakcí na dopady ekonomické situace loňského roku, tedy na extrémní nárůst cen pohonných hmot a rostoucí inflaci, která ovlivňuje cenu dopravního výkonu pro letošní rok a podstatným způsobem také náklady Moravskoslezského kraje na zajištění dopravní obslužnosti v roce 2023. Cílem těchto změn je také jednotně zvýhodnit veškeré elektronické platby oproti platbám v hotovosti,“ vysvětlil náměstek hejtmana Radek Podstawka. Zároveň upozornil na řadu benefitů pro cestující, které změny od 11. černa také přinášejí.

ZMĚNY V ODIS OD 11. 6. 2023

Podrobné informace jsou uveřejněny na webu ODISu.

Jednotlivé jízdné REGION

Dojde k navýšení ceny základní sazby jednotlivého elektronického jízdného placeného ODISkou nebo mobilní aplikací ODISapka, a to z 9 Kč na 10 Kč u obyčejného (plného) jízdného a ze 4 Kč na 5 Kč u jízdného se slevou.

Naopak dojde ke snížení ceny jízdného při úhradě prostřednictvím bezkontaktní bankovní platební karty, nově bude účtována identická cena jako při platbě ODISkou, tzn. cena elektronické jízdenky, avšak bez nároku na zvýhodněný přestup.

Jednotlivé jízdné OVČÁRNA

Dojde k navýšení ceny jízdného na lince 885 z Karlovy Studánky na Ovčárnu, a to z 50 na 80 Kč u obyčejného (plného) jízdného a z 25 na 40 Kč u jízdného se slevou.

Rovněž dojde k dílčím tarifním změnám v tarifních zónách Bruntál, Český Těšín, Nový Jičín, Karviná, Krnov, Opava, Orlová, Ostrava a Třinec.

ODISka pro prvňáčky zdarma

Koordinátor ODIS s.r.o. tuto akci dosud známou pouze v Ostravě nově nabízí prvňáčkům v celém Moravskoslezském kraji. O ODISku pro prvňáčky zdarma mohou rodiče od 12. 6. 2023 požádat v kterémkoliv Dopravním infocentru ODIS v Ostravě, Opavě, Krnově, Havířově, Frýdku-Místku, Orlové, Karviné, Českém Těšíně, Třinci a u smluvních partnerů v Bruntále, Rýmařově, Novém Jičíně, Kopřivnici a na E-shopu ODIS.

Benefitní program výhod s ODISkou

Stejně jako v loňském roce mohou držitelé personifikované platné ODISky využít slevu při návštěvě vybraných hradů, zámků a kulturních zařízení v Moravskoslezském kraji, letos je k dispozici výrazně větší nabídka.

Platnou ODISkou se pro tyto účely rozumí plastová ODISka s aktivní platností, a to bez ohledu na to, jaký tarifní produkt je na ní nahrán. V letošním roce se benefitní program ještě postupně rozšíří o vybrané účastníky projektu Technotrasy.

Krajské památky zapojené do benefitního programu výhod s ODISkou:

 • Žerotínský zámek v Novém Jičíně

 • Zámek Kunín

 • Centrum tradičních technologií Příbor

 • Muzeum Šipka ve Štramberku

 • Expozice J. A. Komenského ve Fulneku

 • Historická budova Muzea Těšínska

 • Archeopark Chotěbuz

 • Muzeum trojmezí Jablunkov

 • Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích

 • Zámek Bruntál

 • Muzeum Beskyd – Frýdecký zámek

 • Hrad Hukvaldy

 • Galerie výtvarného umění Ostrava

 • Kosárna v Karlovicích

 • Zámek Nová Horka

Držitelé platné personifikované ODISky mohou od 1. 6. 2023 do 30. 9. 2023 zakoupit obyčejné i rodinné vstupenky se slevou ve výši 25 procent.

Podrobné informace včetně přehledu dalších zapojených účastníků tohoto programu naleznete na stránkách ODISu.

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024