Nízkopříjmové domácnosti mohou odesílat žádosti o příspěvek na výměnu kotle, pomůže jim kotlíková poradna

Zájemci o kotlíkovou dotaci mohou své žádosti posílat od pondělí 31. července, příjem žádostí startuje v 10 hodin dopoledne.


Nízkopříjmové domácnosti mohou v už 5. výzvě kotlíkových dotací významně ušetřit, kraj jim vyplatí až 180 tisíc korun z evropských peněz, navíc 7500 korun z vlastního rozpočtu, přispěje i 98 obcí z regionu, některé dokonce 20 tisíc korun. Lidem, kteří mají o dotaci zájem, nabízí pomoc krajská kotlíková poradna.

Začíná poslední kotlíková výzva před začátkem platnosti zákazu provozu kotlů, které nesplňují alespoň třetí emisní třídu.

„Zvláště nízkopříjmové domácnosti mívají hluboko do kapsy, pokuta za využívání neekologického kotle, která jim hrozí od září příštího roku, by jejich rodinnými rozpočty určitě otřásla, může to být až 50 tisíc korun. Proto všem doporučuji, aby s výměnou starých kotlů na nic nečekali. Někteří mohou mít obavy, zda zvládnou žádost o dotaci vyřídit. Tyto lidi bych rád uklidnil, máme pro ně kotlíkovou poradnu, kde jim kolegové z krajského úřadu ochotně pomohou,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška s tím, že se zájemci mohou poradit na kotlíkové lince 595 622 355, e-mailu kotliky@msk.cz nebo v kotlíkové kanceláři A106 v budově krajského úřadu v Ostravě, na ulici 28. října.

Moravskoslezský kraj získal v 5. kole kotlíkových dotací 220 milionů korun, které by měly vystačit na výměnu zhruba 1300 kotlů 1. a 2. třídy. Dotaci mohou lidé využít na tepelné čerpadlo, na které mohou získat až 180 tisíc korun. Na kotle na biomasu je příspěvek až 130 tisíc korun. Další peníze úspěšným žadatelům přidá kraj a celkem 98 obcí a měst z regionu. Moravskoslezský kraj přispívá 7500 korun, obce od dvou do dvaceti tisíc.

„O dotaci si mohou požádat nízkopříjmové domácnosti, tedy senioři, invalidní důchodci třetího stupně a občané, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Kotle mohou vyměnit v rodinných domech, bytech v bytových domech, ale i v trvale obývaných chatách,“ řekl hejtman kraje Jan Krkoška a upozornil, že domácnosti, které nesplňují podmínky jako nízkopříjmové, mohou o dotaci na ekologický zdroj tepla od září žádat v rámci programu Nová zelená úsporám.

Podmínky dotačního programu a elektronická žádost jsou zveřejněny na webové stránce Lokální topeniště.

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024