Obce zasažené povodněmi: Potřeba dřeva na topení převyšuje nabídku

Obce na Bruntálsku zasažené povodněmi potřebují dřevo na topení, aby zabránily vlhkosti a dalším škodám na domech. Lesy ČR poskytly dřevo, starostové hledají dobrovolníky na jeho zpracování. Zpracované dřevo se rozdává primárně nejvíce postiženým, ale poptávka převyšuje nabídku.


Obce zasažené povodněmi na Bruntálsku čelí naléhavé potřebě dříví na topení, aby předešly vlhkosti a dalšímu poškození svých již tak poničených domů. Lesy České republiky poskytly dřevo, které je teď důležité rychle zpracovat. Místní starostové proto hledají pomocníky, kteří by se zapojili do řezání a štípání, a vyzývají dobrovolníky k účasti.

Zpracované dřevo směřuje primárně k nejvíce postiženým obyvatelům, ale kapacitně se nemusí dostat na všechny potřebné. Významně tak pomáhají i dalšími dary, stejně jako řezání naplaveného dřeva. 'Je to obtížná situace, stále vysoušíme naše domy a rychle se snažíme získat nové dřevo po povodních,' říká Anna Holubová z Krnovska. Její rodina nyní obývá pouze první patro svého domu a je jednou z mnoha, které by nové dřevo potřeby pokrylo.

Starostové mají nyní plné ruce práce s organizací zpracování dřeva. První akce pro dobrovolníky proběhla v obci Zátor a pokračuje i jinde. 'Topíme až na 25 stupňů, abychom vysušili domy,' uvádí starostka Salome Sýkorová. Široká Niva očekává příjezd dalšího dřeva a také tu starosta Tomáš Spáčil doufá v pomoc dobrovolníků.

Ačkoli Lesy ČR do oblasti dodávají stovky kubíků dřeva, poptávka je několikanásobně vyšší. Ředitel podniku Dalibor Šafařík upozorňuje, že prioritu mají ti, kdo pomoc potřebují nejvíce. Například v Holčovicích může být dřevo rozděleno jen mezi šestnáct domácností, přičemž žádostí je mnohem víc. Podobná situace panuje i v dalších obcích jako Krnov a Široká Niva, kde je dřevo předáváno především těm z nejvíce postižených oblastí.

Pomoc přichází i z dalších stran. Zátor získal dřevo od Vojenských lesů a statků, Holčovice dostaly dary z Rožmitálu pod Třemšínem a Široká Niva z Opavska. Díky takovýmto výpomocím mohou obce rozdělit větší množství dřeva mezi občany. V Branticích se dřevo rozdává po deseti kubících těm nejvíce postiženým, zatímco v Zátoru se rozdává menší množství na každou potřebnou domácnost.

Starostové zároveň zpracovávají i naplavené dřevo, které je nařezáno a naštípáno. I když není okamžitě použitelné, do budoucna obyvatelům výrazně ulehčí život. Vlastní těžba z obecních lesů je omezená následkem kůrovcové kalamity, což situaci ještě ztěžuje.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky


Hlavní zprávy