Před hejtmanstvím Moravskoslezského kraje vlaje vlajka Tibetu

Moravskoslezský kraj se už pošesté v řadě připojil k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet. Krajští radní vyhověli žádosti spolku Lungta, který kampaň koordinuje v České republice.


Tibetská vlajka dnes vlaje před budovou krajského úřadu v Ostravě, tedy v den 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

„Tibetskou vlajku vnímám jako symbol svobody a spravedlnosti. Její vyvěšení není podporou jen jednoho jediného národa. Má povzbudit a vyjádřit sounáležitost národům, ale i jedincům, kteří musí čelit nátlaku moci. Svoboda slova a názoru je vzácný klenot, který musíme chránit a bojovat za něj,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že počet zapojených subjektů rok od roku roste.

V minulém roce tibetskou vlajku vyvěsilo 853 měst, obcí, městských částí nebo krajů a další desítky škol, nemocnic a dalších institucí. Stovky vlajek vlají každoročně například v Německu, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemích.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z?nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv. Tibetské vlajky jsou vyvěšovány 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky, a v ?jehož důsledku zemřel téměř milion Tibeťanů.

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby