Ukázka pěstování a tvarování bonsají

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava nabízí v sobotu 20. dubna ukázku pěstování a tvarování bonsají, miniaturizovaných rostlin tradičně pěstovaných v Japonsku. Akci vede kurátor japonské zahrady Botanické zahrady Praha Miroslav Horský.


Součástí rostlinných sbírek Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je také kolekce rostlin pěstovaných ve speciálních miskách, které jsou známy pod označením bonsai/bonsaj. Jedná se o dávnou techniku úpravy a miniaturizace stromů a jejich pěstování v nádobách. V sobotu 20. dubna se majitelé těchto miniaturní rostlin mohou v zoo dozvědět, jak se tvarují a upravují.

Doslova přeloženo znamená slovo 'bonsaj' strom v misce, 'bon' znamená miska a 'sai' strom (nebo také sázet). Přesnější definice říká, že bonsaj je miniaturní strom pěstovaný v misce, který je bonsajovými technikami tvarovaný tak, aby navozoval iluzi starého stromu či krajiny. Ale „bonsai“ v sobě zahrnuje mnohem více. Obsahuje umělecký prvek, kterým se takové rostliny odlišují od obyčejného stromku v květináči. Bývají tvarované podle specifických stylů, které vznikaly po staletí.

Zájemci o pěstování bonsají se mohou v sobotu 20. dubna 2024 přijít podívat do Zoo Ostrava na ukázku tvarování a ošetřování těchto umělecky zpracovaných rostlin. Ukázku u hlavního vstupu zoo bude předvádět Miroslav Horský – kurátor japonské zahrady Botanické zahrady Praha. Lidé se dozví více o pěstování samotných bonsají, o tvarování a jednotlivých stylech, o výběru rostlin či o složení substrátu a přihnojování. Chybět nebudou ani praktické ukázky úpravy miniaturních stromků. Dovolujeme si upozornit, že nebude možné si přinášet vlastní rostliny, půjde pouze o ukázku a poradenství.

Akce bude probíhat od 9 do 11 a potom od 13 do 19 hodin.

V sobotu 20. dubna se v Zoo Ostrava uskuteční také oslava Dne Země.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy