Za explozi v Otinovsi může výroba pyrotechniky, tvrdí část místních. Policie příčiny vyšetřuje

Vyšetřovatelé se zabývají možností, že příčinou exploze v rodinném domě v Otinovsi na Prostějovsku byla neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové je to jedna z verzí, vyšetřování ale není u konce, potrvá ještě několik dní. Při výbuchu zemřel jeden člověk. Pravděpodobně to byl majitel domu a provozovatel prodejny se zábavní pyrotechnikou, jeho identitu ale potvrdí až nařízená pitva.


Exploze otřásla Otinovsí ve čtvrtek krátce po poledni. Poškodila nejen samotný dům, kde k ní došlo, ale i desítku dalších v okolí. Mají poškozená okna a střechy. Policisté do pátečního dopoledne místo výbuchu střežili a dál vyšetřují okolnosti události.„Příčina a okolnosti této tragické události jsou nadále v prověřování. Jednou z vyšetřovacích verzí je neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedla Zajícová. Dodala, že zatím nebyla vyčíslena škoda, kterou výbuch způsobil.Někteří obyvatelé Otinovsi hovořili o tom, že se v budově, kde došlo k explozi, pyrotechnika nejen prodávala, ale i vyráběla. Policisté se touto možností také zabývají. Státní báňská správa ovšem výrobu zábavní pyrotechniky v Otinovsi neschválila, v tom případě by to byla nelegální produkce.

Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka exploze nastala v objektu soukromé firmy na zábavní pyrotechniku. Hasiči po události evakuovali obyvatele okolních domů. Na místě byla i zdravotnická záchranná služba pro případ, že by exploze zranila někoho v okolí domu.Zkušenost z MostkovicPodobný případ se stal téměř přesně před pěti lety v 18 kilometrů vzdálených Mostkovicích, exploze tam nastala 22. září roku 2018. Výbuch v domě, v jehož troskách byl nalezen mrtvý třiatřicetiletý majitel domu, profesionální hasič, poškodil tehdy šest desítek budov v okolí.Tlaková vlna na domech v okruhu několika stovek metrů od epicentra výbuchu ničila nejen střechy a okna, ale i interiéry, kterými se prohnala. Případ kriminalisté poté odložili kvůli úmrtí majitele. Za detonací byla zřejmě neodborná manipulace majitele domu s takzvanými složkami pro výrobu zábavní pyrotechniky, zjistila policie. Škoda byla odhadnuta na 20 milionů korun. Loni v červenci hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u exploze domu také v Olšanech u Prostějova, v troskách domu zahynul při výbuchu sedmapadesátiletý muž. Výbuch poničil i sousední dva domy a poškodil další dvě desítky objektů. Škoda přesáhla 12,5 milionu korun. Příčinou byla tehdy úmyslná exploze plynu.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
22.09.2023 15:360 +
 
sociopoint

Hlavní zprávy