ZPRÁVY Kultura Ostravský kraj

Claire Boothová a velká narozeninová oslava pro Janáčka na festivalu

Letošní ročník Janáčkova festivalu oslaví 170 let od skladatelova narození a uctí úspěšné umělkyně napříč hudební branží. Hlavním lákadlem je britská sopranistka Claire Boothová a australsko-britská dirigentka Jessica Cottisová. Festival se rozšíří i do dalších měst, jako Opava, Frýdek-Místek či Nový Jičín, kde vystoupí sólisté z celého světa.

0

Včera Martin Kydlíček

Hasiči v Beskydech otestovali nové technologie boje s lesními požáry

Projekt SILVANUS, zahrnující odborníky z 20 zemí, se konal v Moravskoslezském kraji. Cílem je vývoj technologií pro boj s lesními požáry. Zúčastnilo se 49 partnerů včetně HZS MSK. Třídenní akce zahrnovala testování technologií a taktické cvičení v Beskydech, kde byly představeny např. hasicí roboty a kamerové systémy.

0

Před 2 dny Adam Wágner

Rekonstrukce pracovny Mechtilde Lichnovské na zámku v Hradci nad Moravicí

Díky rekonstrukci pracovny Mechtilde Lichnovské na zámku Hradec nad Moravicí byla místnost byla obnovena do původní podoby po roce 1914 pomocí historických fotografií a archivních materiálů. Expozice Dnes a předevčírem je součástí projektu Po stopách šlechtických rodů a nabízí pohled na největší šlechtickou sbírku moderních obrazů ve střední Evropě.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

Ostrava slaví 100 let: průvod, koncerty a pivní speciál

Velká Ostrava slaví 100 let od svého vzniku, kdy byla v roce 1923 sloučena sedm moravských obcí do jednoho města. Osobnosti města připravily šest desítek akcí na oslavu tohoto výročí, včetně slavnostního průvodu a koncertů. Oslavy zahrnují prohlídky, přednášky a ochutnávku pivního speciálu.

0

Před 4 dny Rebeka Schmidt

Poslední šance: Domácnosti mají tři měsíce na výměnu starých kotlů na tuhá paliva!

Do zákazu starých kotlů na tuhá paliva zbývá jen čtvrt roku. Od 1. září už nebudou povoleny kotle 1. a 2. emisní třídy, které do ovzduší vypouští nejvíce škodlivin. V Moravskoslezském kraji se však zatím nepodařilo vyčerpat ani polovinu z aktuálně nabízených kotlíkových dotací.

0

Před 5 dny Lenka Hubingerová

Nové přírodní jezírko oživuje paneláky v Ostravě-Hrabůvce!

Ostrava-Hrabůvka představila nový biotop, jezírko čištěné kořenovou čističkou z 1300 bahenních rostlin. Projekt má ekologický přínos, ochlazuje okolí a zvyšuje vlhkost. Místní děti nadšeně zkoumaly biotop. Plánuje se instalace lehátek a výsadba stromů a květin pro estetický i ekologický rozvoj.

0

Před 6 dny Ester Vohradská

Letošní Beats for Love slibuje úžasnou show - více než 500 interpretů roztančí davy!

Beats for Love 2024. Jeden z největších festivalů elektronické hudby v Evropě se vrací do Ostravy! Připravte se na nezapomenutelný zážitek s více než 500 umělci na osmnácti pódiích během čtyř dnů. Podle ředitele Kamila Rudolfa bude letošní ročník největší a nejlepší v historii festivalu.

0

Před týdnem Miroslav Pucholt

Minulost Bredy ožívá: Oprava obchodního domu vrcholí a lidé nahlížejí původními okny

Opava se dostala do popředí díky výstavě k 150. výročí podnikatele Davida Weinsteina. Organizátorem je Spolek na záchranu obchodního domu Breda. Výstava ukazuje Weinsteinův život a význam obchodního domu postaveného podle architekta Leopolda Bauera. Rekonstrukce budovy financovaná městem zahrnuje renovaci fasády a dalších prvků.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Doubrava na Karvinsku ztratila desítky obyvatel z kolonie finských domků

Opouštěné domy a zanedbané zahrady v Doubravě vypovídají o úbytku obyvatel, který znepokojuje starostku Jiřinu Ferenčíkovou. Obyvatelé odešli kvůli nejasné budoucnosti výstavby nových bytů a vinou opuštěných domů zanikal daňový příjem. Společnost Heimstaden zastavila revitalizaci oblasti.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Stádo ovcí se vrací na svahy Pradědu. Jeseníky ožívají volným chovem!

Na pastvinách v Jeseníkách se nyní pohybuje stádo 38 valašských ovcí, které spravuje spolek Stránský pro AOPK. Tento projekt obnovuje tradici pastvy sahající až do roku 1863, narušenou po druhé světové válce. Ovce přispívají k ochraně a obnově horských trávníků a vzácných rostlin.

0

Před týdnem Miroslav Pucholt

Frenštátské oslavy: Zlatý Felix, Michal Horák a Rainbow Run

Program Frenštátského pátečního oslavení zahrnuje prezentace místních škol, sportovních a zájmových organizací na náměstí, vyhlášení ankety Zlatý Felix a koncert Michala Horáka. Sobotní Rainbow Run festival nabízí běhy na 1, 2 a 5 km, hudbu a barevnou zábavu pro všechny věkové kategorie od 12:30 do 18:00 hodin.

0

Před týdnem Adam Wágner

Skalka park: Nová dinosauří zóna pro děti od června 2024

Skalka family park v Ostravě otevírá v červnu 2024 novou dětskou zónu Brána do minulosti – Svět dinosaurů. Těšit se můžete na edukativní expozici s různými dinosaury, včetně statických a pohyblivých modelů se zvukovými efekty.

0

Před 2 týdny Miroslav Pucholt

Barokní zámek Kunín slaví dvojí jubileum

Barokní zámek Kunín na Novojičínsku oslaví dvacet let od otevření veřejnosti a 300 let od příchodu rodiny Harrachů. Víkend 8. a 9. června nabídne bohatý program i šlechtické hosty.

0

Před 2 týdny Miroslav Pucholt

Beskydy: Nové atrakce a Pivobraní v Novém Jičíně

Destinační management oblasti Beskydy - Valašsko obohatil nabídku o nové atraktivity a ubytovací kapacity. Pivovary na Beskydské pivní stezce, jako Radegast a Koníček, se těší rostoucímu zájmu. Letos se koná Pivobraní v Novém Jičíně s bohatým programem.

0

Před 2 týdny Adam Wágner
UNIWEB - weby od lidí pro lidi