Balík nedorazil, stejně jako lékař z Jemenu. Žena přišla o víc jak 2 miliony korun
Frýdek-Místek - další podvodné jednání.
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku se zabývají dalším případem podvodného vylákání finančních prostředků, tentokrát s legendou lékaře na misi v zahraničí.
Vše začalo v listopadu loňského roku. Obětí je žena středního věku, kterou neznámý oslovil na sociální síti a požádal ji o přátelství. Dotyčná nabídku přijala a poté vedli společnou komunikaci prostřednictvím aplikace. Muž, který se vydával za Francouze, s ní komunikoval špatnou češtinou. Sdělil jí, že mu před lety zemřela žena a nyní pracuje jako vojenský lékař na misi v Jemenu. Po několika dnech romantické konverze se muž na chvíli odmlčel. Poté poškozené napsal, že došlo k útoku na jeho nemocnici a požádal ji, zda by na její adresu mohl poslat balíček se svými osobními doklady a naspořenými penězi. S tím žena souhlasila a poskytla mu své kontaktní údaje, včetně adresy a e-mailu. Muž ji pak zaslal potvrzení, že balíček předal jisté doručovací společnosti, která má být spolehlivá.
Následně však poškozené ženě přišel od doručovací společnosti e-mail s informací, že musí zaplatit daň z přidané hodnoty, aby ji mohl být balík doručen do České republiky. Ta tedy na uvedený účet zaslala pět tisíc euro, tedy okolo 125 tisíc korun. Následovala však další zpráva, kdy ji společnost napsala, že se s balíkem něco stalo a je zde podezření na praní špinavých peněz. Samozřejmě po ženě požadovala další peníze. I když poškozená zaplatila další částku, situace se opakovala a chodily jí další zprávy od společnosti s tím, že pro doručení balíku musí zaslat další platby. Žena tak od listopadu do současnosti, kdy čekala na balíček, zaslala v několika platbách více než 2 miliony korun. Během té doby stále komunikovala se svým „lékařem“, který ji ujišťoval, že vše bude v pořádku a také ji sliboval následné společné soužití v České republice.
Poškozená tak přišla nejen o své úspory, ale později si sjednala i několik půjček, aby mohla za doručení balíku zaplatit. Ten však nedorazil. I když několikrát pojala podezření, že jde o podvod, muž ji dokázal vždy přesvědčit o opaku. Proto věc nahlásila policistům až nyní. Kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu.
Buďte na sociálních sítích obezřetní a nenavazujte přátelství s naprosto cizími osobami. Podvodníci jsou mnohdy vytrvalí, aby získali vaši důvěru a následně vás mohli přesvědčit o poskytnutí či zaslání peněz. Vše si ověřujte a nesdílejte své osobní údaje. Někdy postačí se svěřit rodině či přátelům, kteří mohou na věc pohlížet jinak a varovat vás.
nprap. Bc. Kateřina Kubzová
oddělení tisku
27. června 2024