Porubany nejvíce zaujalo dopravní hřiště s pumptrackem

Šestý ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě už zná svého vítěze.


Lidé dali nejvíce hlasů návrhu s názvem Dopravní hřiště a pumptrack pro děti. Plocha poblíž křižovatky ulic Martinovská a Průběžná tak projde zajímavou proměnou.

Vítěz šestého ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě letos vyhrál suverénně. Návrh s názvem Dopravní hřiště a pumptrack pro děti celkem získal 455 hlasů (558 kladných a 103 záporných), což je o 256 hlasů více, než druhé Zelené hřiště (318 kladných a 119 záporných hlasů, celkem 199 hlasů). Třetí skončili Aktivní Podéšti se 154 hlasy (304 kladných a 150 záporných). Vítězný návrh získá až čtyři miliony korun.

„Letos poprvé jsme k hlasování využili platformu Munipolis, což je bývalý Mobilní rozhlas. A osvědčilo se nám to. Své hlasy celkem odevzdalo 1183 lidí. To je absolutní rekord v historii projektu Zelená Porubě. Většina z nich, 1127, hlasovala on-line, zbývající odevzdali hlasy v knihovnách a v informačním centru,“ uvedla koordinátorka projektu Kristýna Špačková.

Vítězný návrh vznikne na místě nevyužívaného asfaltového hřiště poblíž křižovatky ulic Martinovská a Průběžná. Vyroste tam menší dopravní hřiště a v Porubě vůbec první pumptracková dráha.

„Věřila jsem v jedinečnost tohoto nápadu a jsem ráda, že oslovil tolik lidí. Jsem přesvědčená, že hřiště bude od rána do večera plné dětí. Dopoledne ho budou moci využívat školky, odpoledne široká veřejnost. Moc se se synem těšíme, až se náš sen stane skutečností,“ řekla předkladatelka návrhu Lucie Tešnarová, která na finální podobě pracovala s architektem Ondřejem Turoněm.

Vítěz je tedy znám a v nejbližší době začnou práce na proměně lokality.

„Do konce června bychom chtěli mít hotový projekt. V červenci by se mělo začít pracovat, abychom byli do konce roku hotovi. Věřím, že nový dvůr bude inspirací pro ostatní, a v dalším ročníku se nám sejde více návrhů. Ukazuje se, že když má komunita zájem něco změnit, výsledky mohou být vynikající,“ sdělila Kristýna Špačková.

Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016. Za sebou má už šest ročníků, dva poslední ale byly výjimečné. Lidé v nich nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů. To je mezi participativními projekty netradiční a unikátní. Navíc tři návrhy, které vybrala odborná porota do finále, předkladatelé dotvořili s pomocí architektů a výsledkem jsou působivé projekty.

„Všechny tři návrhy byly nádherné a zasloužily by si realizaci. Ovšem vítěz může být jen jeden a já mu gratuluji. Chtěla bych poděkovat všem aktivním lidem v Porubě, kteří své návrhy přihlásili. Věnovali tomu spoustu úsilí i  času. Jsem ráda, že mezi námi žije tolik lidí, kterým není osud jejich okolí lhostejný, a mají zájem ho zlepšovat. To je pro mne největší devízou našeho participativního rozpočtu. Těší mě i rekordní účast v hlasování, která je také pochvalou těm, kteří se nebáli jít s kůží na trh. Těším se, až vedle Duhového hřiště, které vyhrálo loni, vznikne i hřiště dopravní. Lidé tak na vlastní oči uvidí, že má cenu chtít změnit prostor, ve kterém žijeme,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Výsledky:

Dopravní hřiště a pumptrack pro děti

celkem 455 hlasů        558 kladných a 103 záporných

Zelené hřiště

celkem 199 hlasů        318 kladných a 119 záporných

Aktivní Podéšti

celkem 154 hlasů        304 kladných a 150 záporných


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy