Obnovení hudebního pokoje zámku ve Studénce jako součásti návratu do doby šlechtických majitelů Blücherů odhalilo další zajímavé tajemství. Při restaurování stropů byly nalezeny čtyři záhadné skříňky se zajímavými daty a nápisy.
Práce na obnově pokoje začaly loni a vedle restaurování stropů zahrnovaly také odstranění tapet. Blanka Valchářová, odbornice na restaurování stropů, při odstraňování vrstev tapet nalezla za nimi nečekaně první ze čtyř skříňek. Osazené panty naznačovaly, že se jedná o tajné schránky.
Později byly na stropě objeveny další tři stejné schránky v šestém a osmém trámu. Bohužel ani v jedné z nich se nic nenašlo, ale na víku jedné z nich byly nápisy řemeslníků, kteří se na obnově tohoto objektu podíleli. První nápis je z roku 1943, druhý z roku 1957 s poznámkou 'atomové napětí'.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea, uvedl, že tyto nápisy materiálně sice neznamenají mnoho, ale prozrazují sled prací, které zde probíhaly. Výskyt skříňek pravděpodobně souvisí s přestavbou zámku v letech 1860 až 1863. Je také zřejmé, že už v roce 1943 ve skrínkách nic nebylo.
Restaurování místnosti financuje město Studénka, které na ně uvolnilo zhruba 900 tisíc korun. Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu, uvedla, že i když se nepodařilo získat dotaci od Ministerstva kultury, město vloží do obnovy další prostředky z vlastních zdrojů.
Jedině dobře, že tím zdánlivě obyčejným nápisem Nazdar bylo všechno odstartováno. Bronislav Novosad dodal, že překvapení při restaurování místnosti přináší optimistický pohled do budoucna. V diskuzích se již spekuluje o tom, že další částí zámku, která by se mohla vrátit do původní podoby, by mohla být vstupní hala.
Díky společnému úsilí odborníků na restaurování, památkářů a zástupců města Studénka se zámek ve Studénce postupně vrací do své původní podoby z doby šlechtických majitelů Blücherů. Jak opět ukázal hudební pokoj, dům stále skrývá mnoho překvapení a tajemství čekajících na své odhalení.